Dieta po wybielaniu zębów - wskazówki dla jaśniejszego uśmiechu

Chirurgiczna ekstrakcja zęba

Chirurgiczna ekstrakcja zęba jest częstym zabiegiem stomatologicznym. Może obejmować ekstrakcję pojedynczego zęba lub wielu zębów. Czas rekonwalescencji zależy od stopnia zaawansowania próchnicy. Zabieg może trwać do dwóch godzin. Gaza musi pozostać na miejscu przez 20 do 30 minut i będzie musiała być zastąpiona w miarę gromadzenia się krwi. Około jednego do dwóch dni po zabiegu może wystąpić pewne krwawienie. Znieczulenie miejscowe powoduje odrętwienie zęba na kilka godzin po zabiegu. Lekarz stomatolog może przepisać leki przeciwbólowe, aby złagodzić ewentualny dyskomfort. Można również zakupić leki bez recepty, aby kontrolować ból po rutynowej ekstrakcji. Po ekstrakcji może wystąpić obrzęk twarzy, ale powinien on być minimalny i można go kontrolować stosując lód.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z unidentstomatologia.pl

Procedury chirurgicznego usunięcia zęba

Istnieje kilka różnych procedur chirurgicznego usunięcia zęba. Zwykła ekstrakcja nie wymaga zabiegu chirurgicznego, natomiast ekstrakcja chirurgiczna tak. Dentysta jest przeszkolony do wykonywania ekstrakcji chirurgicznej, a niektórzy robią to rutynowo. Ogólnie rzecz biorąc, ekstrakcje zębów mądrości wymagają usług specjalisty. Chirurg wykona małe nacięcie w dziąśle i usunie ząb, który może być w kawałkach.

Przed zabiegiem chirurg stomatologiczny znieczuli okolicę środkiem znieczulającym. Ząb jest zazwyczaj usuwany w kilku kawałkach, a chirurg może być również zmuszony do usunięcia przeszkadzającej kości. Pacjenci powinni odczuwać niewielki lub żaden ból podczas ekstrakcji, chociaż mogą słyszeć szlifowanie kości i zębów. Niektórzy ludzie uważają ten proces za nieprzyjemny, ale jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, powiedz o tym swojemu dentyście. Prawdopodobnie poda on dodatkowe środki znieczulające.

Oprócz znieczulenia, chirurgiczne usunięcie zęba może wiązać się z nacięciem dziąsła i usunięciem kości wokół zęba. Proces ten zmniejsza ryzyko powikłań podczas procesu zdrowienia i zapobiega dalszemu uszkodzeniu otaczających tkanek. Usuwanie kości może być również skomplikowane przez gęstą tkankę kostną lub nieelastyczną kość. Jeśli rozważasz ekstrakcję zęba mądrości, prawdopodobnie będziesz chciał poznać te procedury.

Po zakończeniu ekstrakcji, na miejsce ekstrakcji zostanie nałożona poduszka z gazy, aby pomóc zmniejszyć obrzęk. Zaleca się, aby nie żuć gazy po zabiegu, ponieważ może to zakłócić tworzenie się skrzepu krwi. Można również żuć wilgotną torebkę herbaty, aby zminimalizować krwawienie. Choć może się to wydawać niepotrzebne, torebki z herbatą mogą pomóc w zakrzepnięciu krwi. Jak w przypadku każdej operacji, może wystąpić ból pooperacyjny, ale objawy te są zazwyczaj niewielkie i przejściowe.

Przed zabiegiem usunięcia zęba pacjentowi mogą zostać przepisane antybiotyki. Nie jest to konieczne, chyba że występują rozległe objawy zakażenia zęba lub miejscowy obrzęk jamy ustnej. Przyjęcie antybiotyków na ból zęba nie wymaga podania kroplówki. Jednak osoby, które mają wysokie ryzyko rozwoju infekcji zwanej infekcyjnym zapaleniem wsierdzia mogą wymagać antybiotyku przed zabiegiem. Stan ten wpływa na wewnętrzną wyściółkę komór serca i zastawek. Ludzie, którzy mają pewne choroby serca mogą być również narażeni na ryzyko infekcji po zabiegu stomatologicznym.

Powikłania

Istnieje kilka powikłań, które mogą wystąpić po ekstrakcji zęba. Mogą one obejmować infekcje, suchy zębodół oraz uszkodzenie otaczającej kości i/lub zatok. W skrajnych przypadkach ekstrakcja może nawet doprowadzić do uszkodzenia kości lub nerwów. Najczęstsze powikłania są jednak łagodne i tymczasowe. Zawsze jednak należy omówić potencjalne powikłania ze swoim dentystą lub chirurgiem szczękowym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o chirurgicznych powikłaniach ekstrakcji zęba.

Jednym z najczęstszych powikłań jest krwawienie po usunięciu zęba. Może to wyglądać znacznie gorzej niż w rzeczywistości. Może to być spowodowane tym, że część krwi zmieszała się ze śliną, przez co wydaje się, że jest jej więcej niż w rzeczywistości. Stały nacisk na krwawiące miejsce pomoże zatrzymać krwawienie. Może być konieczne powtórzenie tej procedury do trzech razy. Ważne jest również, aby utrzymać gazę na miejscu przez godzinę po ekstrakcji. Nie należy usuwać gazy, dopóki nie ustanie krwawienie.

Kolejnym powikłaniem jest przemieszczenie zęba. Może ono wystąpić, gdy trzeci trzonowiec znajduje się głęboko w bocznej przestrzeni gardła. Może się również zdarzyć, jeśli chirurg użył nadmiernej siły podczas ekstrakcji. Jest to wynik nieprawidłowej techniki chirurgicznej. Ząb ten może zostać przesunięty w przestrzeń anatomiczną, co wymaga wykonania tonsillektomii w celu usunięcia fragmentu. Jeśli poddajesz się ekstrakcji trzeciego trzonowca, powinieneś być świadomy również tych powikłań.

Oprócz powikłań występujących w trakcie zabiegu może dojść do zakażenia lub zapalenia kości wyrostka zębodołowego. Są to najczęstsze powikłania pooperacyjne. Po zabiegu może dojść do powstania suchego gniazda, jeśli po jego zakończeniu nie będziesz w stanie żuć zęba zatrzymanego. Częste są również infekcje nerwu językowego lub nerwu zębodołowego dolnego. Oprócz powyższych zagrożeń, wiek pacjenta jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wynik operacji.

Chociaż obszar wokół miejsca ekstrakcji jest zwykle bolesny, można uniknąć zakażenia, praktykując dobrą higienę jamy ustnej. Antybiotyki zostaną podane tylko w przypadku wystąpienia trwałej infekcji. W miejscu po ekstrakcji może powstać skrzep krwi. Skrzep ten służy jako bariera dla nerwów i kości znajdujących się pod zębem. Skrzep działa również jako podstawa do tworzenia się nowej tkanki miękkiej i kości.

Koszt

Istnieje wiele powodów, dla których może być konieczne usunięcie zęba. W niektórych przypadkach ząb jest tak zniszczony i złamany, że musi zostać usunięty. Chociaż nigdy nie należy unikać ekstrakcji zębów z powodu problemów stomatologicznych, należy również wiedzieć, że plan ubezpieczeniowy może nie pokryć tego. Jeśli nie masz ubezpieczenia stomatologicznego, będziesz musiał zapłacić pełny koszt procedury. Poniżej wymieniono kilka powszechnych powodów usuwania zębów.

Po pierwsze, ekstrakcja będzie wiązała się z zastosowaniem miejscowego znieczulenia i szwów. Należy również zapłacić za ewentualną opiekę pooperacyjną, która obejmuje usunięcie szwów i zajęcie się powszechnymi powikłaniami pooperacyjnymi. Całkowity koszt ekstrakcji może wynosić od około 800 do 4 000 dolarów.

Koszt ekstrakcji zęba różni się w zależności od rodzaju zęba, który musi być wyrwany i trudności procedury. Prosta ekstrakcja może kosztować od 75 do 250 dolarów. Bardziej inwazyjny zabieg, taki jak chirurgiczna ekstrakcja, może kosztować od 300 do 4500 dolarów. Koszt ekstrakcji zęba zależy od poziomu trudności, stanu zęba i rodzaju użytego znieczulenia. Na szczęście, większość planów ubezpieczeniowych pokrywa 80 procent procedury. Należy jednak wiedzieć, że może się to znacznie różnić.

Przed poddaniem się zabiegowi usunięcia zęba należy rozważyć, na ile można sobie pozwolić. Twój dentysta może zalecić miejscowe znieczulenie w celu złagodzenia bólu. Należy również unikać jedzenia przez sześć do ośmiu godzin przed wizytą. Po zabiegu należy spodziewać się pewnego bólu, który jednak szybko ustąpi. Większość pacjentów dochodzi do siebie po usunięciu zęba w ciągu dnia lub dwóch. Jeśli jednak nie jesteś osobą o wysokich dochodach, powinieneś rozważyć znalezienie dentysty z tanią polisą.

Chociaż usunięcie zęba jest poważnym zabiegiem, jest uważane za rutynową usługę stomatologiczną i będzie pokryte przez ubezpieczenie do 80% UCR dentysty. Zanim firma ubezpieczeniowa wypłaci jakiekolwiek świadczenia, prawdopodobnie trzeba będzie spełnić warunki udziału własnego. Wiele planów ubezpieczeniowych pokrywa jedynie podstawową ekstrakcję zęba, a zabieg chirurgii jamy ustnej zalicza się do poważnych usług naprawczych. Sprawdź dokumenty swojego planu ubezpieczeniowego, aby dowiedzieć się, które usługi stomatologiczne są objęte tym planem.

Czas rekonwalescencji

Zazwyczaj można powrócić do normalnych czynności w ciągu kilku dni od usunięcia zęba. Należy zachować odpowiednie nawodnienie i stosować się do zaleceń dietetycznych chirurga. Zazwyczaj zaleca się unikanie twardych lub chrupiących pokarmów przez kilka pierwszych dni. Po tym czasie można wznowić spożywanie pokarmów stałych, ale należy trzymać się z dala od rzeczy żujących i chrupiących. Najlepiej jest spożywać miękkie pokarmy i jeść delikatnie, aby zminimalizować dyskomfort.

Obszar wokół miejsca ekstrakcji będzie bolał przez około dzień. W ustach może pojawić się niewielka ilość krwi, ale jest to normalne. Można również zastosować okład z lodu, aby zmniejszyć dyskomfort. Otrzymasz instrukcje dotyczące leków, które należy przyjmować w celu zmniejszenia bólu i obrzęku. Gdy poczujesz się na tyle dobrze, że będziesz mógł wrócić do domu, zostaniesz poinstruowany, co robić dalej. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać prowadzenia samochodu, ponieważ w ustach może pojawić się krew.

Po usunięciu zęba będziesz musiał wziąć kilka dni wolnego od pracy, aby wyleczyć jamę ustną. Przez pierwsze kilka dni miejsce ekstrakcji powinno być wrażliwe na dotyk, ale po tygodniu można wrócić do normalnych zajęć. Można myć zęby, ale należy pamiętać o utrzymaniu miejsca ekstrakcji w czystości. Należy dokładnie wypłukać je antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej i unikać szczotkowania zębów bezpośrednio nad miejscem ekstrakcji. Pozostałe zęby należy szczotkować normalnie.

Otrzymają Państwo leki przeciwbólowe, które pomogą zmniejszyć ewentualny dyskomfort po zabiegu. Leki nie powinny być przyjmowane dłużej niż trzy dni. Jeśli nadal odczuwasz ból, może to być podstawowy problem, który wymaga leczenia. Lekarz stomatolog będzie chciał Cię zbadać, aby wykluczyć wszelkie problemy leżące u podstaw. Należy unikać energicznego płukania ust przez kilka dni. Ponadto przez kilka pierwszych dni należy unikać gorących i zimnych pokarmów.

Należy powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów przez co najmniej 24 godziny po zabiegu. Alkohol i tytoń opóźnią gojenie. Po zakończeniu operacji, ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji pooperacyjnych, aby uniknąć komplikacji i infekcji. Lekarz prawdopodobnie wystawi receptę na antybakteryjny płyn do płukania ust, który można stosować przez tydzień. W tym czasie należy unikać produktów dostępnych bez recepty. Kilka tygodni po zabiegu powinieneś móc powrócić do normalnej diety, ale tylko wtedy, gdy będziesz przestrzegać zaleceń lekarza.