Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?

Jak przyzwyczaić się do nowej protezy

Jeśli jesteś osobą, która po raz pierwszy korzysta z protezy, zapewne zastanawiasz się: Jak przyzwyczaić się do nowej protezy? Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ćwiczenie mówienia bez myślenia o tym. Czytanie na głos przed lustrem to doskonały sposób na przyuczenie języka do wydawania trudnych dźwięków. Z czasem stanie się to drugą naturą. Do czasu, aż poczują się Państwo komfortowo podczas mówienia z protezą, warto unikać twardych orzechów i kukurydzy na kolbach.

Unikanie twardych orzechów i kukurydzy

Podczas przyzwyczajania się do nowej protezy należy unikać jedzenia niektórych rodzajów twardych orzechów. Na początku można jednak spróbować jeść bardziej miękkie pokarmy, takie jak jajka, jogurt, gotowane warzywa, ryby, ziemniaki i lody. Najważniejsze jest zapewnienie, że Twoja dieta jest zbilansowana, z odpowiednią ilością składników odżywczych. Zdrowa przekąska jest tak samo ważna jak solidny posiłek.

Twarde orzechy i kukurydza na kolbie są doskonałymi przekąskami, ale nie powinieneś próbować ich jeść z protezą, dopóki się nie dostosujesz. Twarde orzechy mogą utknąć w nowej protezie, powodując jej oderwanie. Lepszym wyborem jest spożywanie miękkich pokarmów, takich jak jabłka lub kukurydza na kolbach. Jeśli jednak koniecznie muszą Państwo jeść te pokarmy, mogą je Państwo spożywać również od czasu do czasu.

Niektóre wymagające pokarmy mogą powodować problemy z nową protezą. Należą do nich kukurydza na kolbie i ziarna sezamowe na bułkach. Pokarmy te wymagają nierównomiernego nacisku i mogą spowodować rozklejenie protezy. Unikaj jedzenia twardych mięs, takich jak bekon lub kurczak, ponieważ może to powodować obolałe miejsca. Twarde orzechy, kukurydza na kolbie i nasiona mogą uszkodzić Państwa protezy.

Przyzwyczajenie się do nowej protezy

Przyzwyczajenie się do nowej protezy to proces wymagający kilku tygodni użytkowania. Może bowiem wystąpić bolesność miejsc i nienaturalne uczucie pełności, które będzie stymulować ślinianki. Jeśli jednak będziesz nosić protezy konsekwentnie, wkrótce przyzwyczaisz się do nich i doświadczysz mniej problemów. Poniżej wymieniono wskazówki, które pomogą Państwu przyzwyczaić się do nowej protezy.

Być może będą Państwo musieli dokonać pewnych drobnych korekt w swoich nowych protezach. Na przykład protezy dolne są zwykle mniej bezpieczne niż górne, więc mogą powodować skurcz języka lub uczucie ciężkości. Problemy te znikną jednak po kilku tygodniach. W tym okresie należy uzbroić się w cierpliwość i skontaktować się z protetykiem w przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów. Po upływie tego czasu mogą Państwo wrócić do normalnego jedzenia i cieszyć się swoją nową protezą.

Podczas jedzenia staraj się jeść miękkie pokarmy. Musi upłynąć trochę czasu, aby dziąsła przyzwyczaiły się do nowej protezy. Miękkie pokarmy są dobrym wyborem na początku, ponieważ nie będą obciążać nowej protezy ani tkanek dziąseł. Zacznij od miękkich pokarmów i przejdź do twardszych w miarę przyzwyczajania się do nich. Ułatwi to spożywanie różnych rodzajów pokarmów i zmniejszy dyskomfort. Mechaniczna, miękka dieta to świetny sposób na przyzwyczajenie się do nowej protezy.

Cierpliwość to podstawa

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy przyzwyczajaniu się do nowej protezy, jest to, że może to potrwać kilka tygodni. Dolne protezy są zazwyczaj luźniejsze niż górne, a na początku możesz odczuwać bolesność i skurcze języka. Objawy te jednak zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach. Jeśli wystąpi któryś z poniższych problemów, warto skonsultować się z dentystą.

Po pierwsze, należy nauczyć się łatwiejszego wydawania dźwięków słów za pomocą nowej protezy. Szczególnym wyzwaniem mogą być głoski S i F. Spróbuj ćwiczyć te dźwięki za pomocą zabaw językowych lub czytaj na głos przed lustrem. Spróbuj mówić powoli i świadomie. Jeśli odczuwasz ból, powinieneś mówić wolniej. Cierpliwość jest również potrzebna podczas żucia. Podczas przyzwyczajania się do nowej protezy należy pamiętać o dokładnym przeżuwaniu pokarmu i nie połykaniu go niechcący.

W ciągu pierwszych 30 dni po założeniu nowej protezy ważne jest, aby być delikatnym dla jamy ustnej. W ciągu pierwszego miesiąca może wystąpić zwiększone ślinienie lub bolesne miejsca w jamie ustnej. Płukanie ciepłą wodą z solą może pomóc je złagodzić, ale bądź cierpliwy. Z czasem stan protezy poprawi się i po tym okresie można powrócić do normalnego żucia i mówienia.