Jak stosować Paracetamol po ekstrakcji zęba

Jak stosować Paracetamol po ekstrakcji zęba

Acetaminofen jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem środka przeciwbólowego. Jest on również najbardziej skuteczny, ale w większych dawkach może powodować toksyczność wątroby. Paracetamol, powszechnie stosowany środek przeciwbólowy, może być przyjmowany do sześciu godzin po zabiegu bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Przyjmowanie maksymalnej dawki 1000 mg jednorazowo jest idealne. Jeśli okaże się, że paracetamol nie wystarcza, można zastosować tabletki ibuprofenu (Brufen/Nurofen) 400mg. Można też przykładać zimne okłady bezpośrednio na miejsce bólu. Delikatne ćwiczenia, fizjoterapia i masaż mogą pomóc w złagodzeniu bólu.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z onemed.com.pl

Ibuprofen jest lepszy od paracetamolu

W jednym z ostatnich badań porównano przed- i pooperacyjne uśmierzanie bólu za pomocą ibuprofenu i paracetamolu. W badaniu tym porównano wpływ różnych rodzajów leków przeciwbólowych na pacjentów przed i po ekstrakcji zęba. Stwierdzono, że ibuprofen był skuteczniejszy niż paracetamol w zmniejszaniu bólu. Badacze porównali dwa rodzaje środków przeciwbólowych za pomocą skali wizualnej.

Oba są powszechnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi po usunięciu zęba. Jednak nowy lek o nazwie Nuromol łączy w sobie zarówno ibuprofen, jak i paracetamol. Nuromol wykazał obiecujące wyniki i może być lepszy od każdego z tych leków osobno. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ten wniosek, te dwa leki są już szeroko stosowane w Wielkiej Brytanii i USA. Ale który z nich jest lepszym lekiem przeciwbólowym?

Chociaż acetaminofen i paracetamol są skuteczne w zmniejszaniu bólu pooperacyjnego, ibuprofen jest skuteczniejszy w obniżaniu punktacji bólu. Dzieci nie reagują jednak tak dobrze na paracetamol, co sprawia, że lepszym wyborem jest ibuprofen. Dlatego stomatolodzy dziecięcy mogą rozważyć podanie ibuprofenu przed ekstrakcją zęba, aby pomóc dzieciom poradzić sobie z zabiegiem.

Należy zauważyć, że w poprzednich badaniach klinicznych stosowano ibuprofen bez grupy kontrolnej, natomiast w obecnym badaniu porównuje się ibuprofen gargle z placebo. Badanie będzie prowadzone jako badanie II fazy kontrolowane placebo z podwójnie ślepą próbą typu crossover. Główną wadą badania jest jego krótki czas trwania (7 dni).

Do badania włączono 120 osób w wieku 25-60 lat, o wadze od 40 do 70 kg, posiadających aktywny telefon komórkowy. Pacjenci zostali wykluczeni, jeśli byli w ciąży, karmili piersią lub nie tolerowali ibuprofenu lub paracetamolu. Wykluczono również, jeśli mieli w wywiadzie choroby przewodu pokarmowego lub przyjmowali inny lek przeciwbólowy w ciągu 48 godzin przed ekstrakcją zęba.

Acetaminofen może powodować toksyczność wątroby

Przyjęcie zbyt dużej dawki acetaminofenu może prowadzić do toksyczności wątroby, zwłaszcza jeśli przez pewien czas przyjmowano wiele mniejszych dawek. Jeśli podejrzewasz toksyczność acetaminofenu związaną z ekstrakcją zęba, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić podawanie płynów dożylnych, antidotum znane jako N-acetyl cysteina (NAC) oraz inne sposoby leczenia.

Proces metabolizowania acetaminofenu w wątrobie jest skomplikowany, ale efekt końcowy jest taki sam: hepatotoksyczność. NAPQI powstaje, gdy szlak glutationu jest przeciążony i gromadzi się w wątrobie. Uszkodzenie to jest dodatkowo zwiększane przez alkohol i niektóre leki, w tym acetaminofen. Dzieje się tak, ponieważ leki te zwiększają aktywność układu cytochromu P-450, co skutkuje zwiększoną produkcją NAPQI. Dodatkowo złe odżywianie i stany postne zubożają wątrobowy glutation, co prowadzi do zwiększenia NAPQI.

Chociaż acetaminofen jest bezpieczny dla większości ludzi, przedawkowanie może uszkodzić wątrobę. Aby uniknąć uszkodzenia wątroby, należy przyjmować lek zgodnie z zaleceniami. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś przekraczać trzech gramów acetaminofenu w ciągu jednego dnia i nie przyjmuj więcej niż ta ilość, jeśli masz chorobę wątroby. Jednak dla zdrowej osoby dorosłej zalecana dawka acetaminofenu przy ekstrakcji zęba to nie więcej niż trzy do pięciu gramów.

Objawy toksyczności acetaminofenu obejmują: ostrą niewydolność wątroby, martwicę komórek wątroby i podwyższone aminotransferazy. Toksyczność wątroby może prowadzić nawet do śmierci. W tym czasie u pacjenta może wystąpić niewydolność wątroby, a nawet tendencje samobójcze. W ciężkich przypadkach pacjent może wymagać przeszczepu wątroby.

Dawka 1000 mg jest najskuteczniejsza

W badaniach, w których paracetamol podawany jest po ekstrakcji zęba, dawka 1000 mg zapewnia najlepszą analgezję pooperacyjną. W porównaniu z placebo stwierdzono, że paracetamol skuteczniej zmniejsza ból pooperacyjny przez cztery do sześciu godzin. Nie miał on znaczącej różnicy w łagodzeniu bólu lub jego intensywności w porównaniu z placebo. Konieczne są jednak dalsze badania w celu weryfikacji tego odkrycia.

Chociaż istnieje wiele innych badań potwierdzających skuteczność paracetamolu po ekstrakcji zęba, w najnowszym badaniu wykazano, że pojedyncza dawka 1000 mg była najskuteczniejsza w zmniejszaniu bólu poekstrakcyjnego. Wyniki tego badania wykazały, że dawka paracetamolu zapewniała ulgę w bólu do pięciu godzin, podczas gdy niższa dawka zapewniała ulgę do dwóch godzin. Ponadto, działanie paracetamolu było podobne u pacjentów, którzy mieli wielokrotne ekstrakcje.

Acetaminofen jest powszechnym i tanim środkiem przeciwbólowym stosowanym do uśmierzania bólu zęba. Jest dostępny bez recepty i ma udowodnione bezpieczeństwo stosowania. Jest to doskonały wybór dla osób odczuwających ból zęba. Ten rodzaj środka przeciwbólowego jest również powszechnie dostępny i może być przyjmowany w dowolnym momencie. Należy tylko upewnić się, że należy przyjmować tylko zalecane dawki. Musisz upewnić się, że skonsultujesz się ze swoim dentystą w sprawie właściwego dawkowania, które złagodzi Twój ból.

Skuteczność paracetamolu po usunięciu zęba zależy w dużej mierze od intensywności bólu. Większe dawki skuteczniej zmniejszają ból na krótszy czas, a czas trwania analgezji jest dłuższy. Wyższa dawka paracetamolu jest również bardziej przystępna cenowo, co jest szczególnie korzystne dla osób o słabym stanie zdrowia zębów. Badanie to jest doskonałym przykładem badań farmakologicznych i może pomóc pacjentom w podjęciu właściwej decyzji.

Można przyjmować w odstępach sześciogodzinnych bez uszczerbku dla bezpieczeństwa

Stwierdzono, że paracetamol zapewnia statystycznie istotne złagodzenie bólu po ekstrakcji zęba w 21 badaniach z udziałem ponad 2 tys. uczestników. Największą skuteczność w zmniejszaniu bólu paracetamol wykazywał w dawce 1000 mg. Bezpieczne jest przyjmowanie paracetamolu w odstępach sześciogodzinnych, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. W badaniach 19% uczestników doświadczyło zdarzeń niepożądanych, przy czym niewiele badań zawierało dane odpowiedniej jakości.

Działania niepożądane acetaminofenu

Leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen po usunięciu zęba, są doskonałym wyborem dla ulgi w bólu związanym z tą procedurą. Leki te są zazwyczaj przepisywane przez dentystów. Leki te są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NSAID) i działają poprzez blokowanie enzymu w dziąsłach, który powoduje stan zapalny. Acetaminofen, który znajduje się również w Tylenolu, jest dobrą alternatywą dla NLPZ, ponieważ może zmniejszyć odczuwanie bólu.

W niektórych badaniach zauważono jednak, że acetaminofen może mieć negatywny wpływ na wątrobę, a w badaniu opublikowanym w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery wykazano, że acetaminofen może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych związanych z zabiegami chirurgicznymi. Jednak acetaminofen nie powinien być podawany jako lek dożylny w celu uśmierzenia bólu.

Oprócz powodowania toksyczności wątroby, acetaminofenu nie należy przyjmować po ekstrakcji zęba. Pacjenci z AIDS, anorexia nervosa, nadużywający alkoholu są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia toksyczności acetaminofenu. Należy ściśle przestrzegać dawkowania i czasu trwania leku przeciwbólowego przepisanego przez dentystę, aby uniknąć działań niepożądanych.

Poza acetaminofenem większości zabiegów w jamie ustnej towarzyszy pewien stopień dyskomfortu. Ponadto pacjentom zaleca się regularne przyjmowanie kombinacji acetaminofenu i ibuprofenu. Co ciekawe, w jednym z ostatnich badań stwierdzono, że połączenie acetaminofenu i ibuprofenu zapewniało znaczne złagodzenie bólu pooperacyjnego w porównaniu z innymi lekami i środkami narkotycznymi.