Jak używać nici ortodontycznej w swoim leczeniu

Jak używać nici ortodontycznej w swoim leczeniu

Istnieje kilka korzyści z używania nici dentystycznej w Twoim leczeniu ortodontycznym. Przyrządy do nawlekania nici są doskonałym sposobem na skuteczne i bezpieczne nitkowanie. Przyrządy do nawlekania nici można kupić w higienicznych etui i ułatwiają one proces nitkowania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią nić dentystyczną:

Patyczki proksymacyjne są elastyczne

Często określane jako szczoteczki proksymacyjne, te małe, stożkowate szczoteczki są zaprojektowane tak, aby mieściły się między zębami. Zazwyczaj sprzedawane są w wielopakach z dołączonymi kilkoma rzędami szczoteczek. Zaprojektowane do usuwania płytki nazębnej i cząstek jedzenia, szczoteczki te są przydatne w trudnych do czyszczenia miejscach. Pacjenci często używają szczoteczek proxy do czyszczenia zębów po założeniu aparatu ortodontycznego i innych urządzeń ortodontycznych. Ich elastyczne końcówki ułatwiają pozbycie się kamienia i płytki nazębnej bez zahaczania o aparat ortodontyczny.

Tradycyjna vs. woskowana vs. nylon vs. jedwabny próg

Porównano maksymalne obciążenie i wydłużenie czterech rodzajów nici dentystycznych pod kątem ich właściwości mechanicznych. W przypadku nici X pokrytej woskiem wartości te były znacznie wyższe niż w przypadku pozostałych typów. Z kolei włókna jedwabiu tajskiego były najmniej delikatne i ulegały dezintegracji, a Oral B był najbardziej wytrzymały.

Nić pokryta woskiem jest bardziej miękka niż nić niewoskowana i dla niektórych osób może być wygodniejsza w użyciu. Inną opcją jest taśma dentystyczna, szeroka nylonowa wstążka o woskowanej lub niewoskowanej powierzchni. Taśma dentystyczna jest mniej podatna na zerwanie i przesuwa się między zębami niż tradycyjna nić dentystyczna. Jest ona jednak z reguły droższa. To, czy wybierzesz nić pokrytą jedwabiem czy woskiem, zależy ostatecznie od Ciebie.

Nić woskowana jest wykonana z biodegradowalnej nici jedwabnej pokrytej naturalnym woskiem pszczelim. Jest najlepsza do zębów o gładkich krawędziach. Nić niewoskowana jest cieńsza i ścierna, co utrudnia czyszczenie przestrzeni między zębami. Na szczęście nić woskowana występuje w wielu różnych smakach. I jest to świetna wiadomość dla pacjentów z aparatami ortodontycznymi: wiele odmian występuje w różnych opcjach smakowych!

Wybierając pomiędzy tradycyjną, woskowaną, nylonową i jedwabną nicią dentystyczną, należy szukać higienistki, która może polecić najlepszy produkt. W przypadku nici woskowanych dentystka nie zada Ci tego pytania; powie Ci, co jest najlepsze dla Twojej jamy ustnej. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowej nici dentystycznej, rozważ użycie nici niewoskowanej. Łatwo jest nią manewrować między zębami i nie zawiera ona substancji chemicznych ani sztucznych aromatów.

Nawlekacze do nici ułatwiają skuteczne nitkowanie

Nawlekacze do nici ułatwiają skuteczne nitkowanie. Współpracują ze wszystkimi rodzajami nici dentystycznych. Niektóre z nich są wielokrotnego użytku, inne zaś są jednorazowe. Czyszczenie tych narzędzi jest niezbędne do skutecznego nitkowania. Ułatwiają one również usuwanie płytki nazębnej z zębów i dziąseł. Nawlekacze do nici dentystycznych są szeroko dostępne. Niezależnie od Twoich preferencji, znajdziesz nawlekacz do nici dentystycznej, który będzie idealny dla Twoich potrzeb.

Nawlekacze do nici dentystycznych wykonane są z elastycznego i sztywnego materiału. Pomagają w prawidłowej technice nitkowania zębów. Sam nawlekacz przypomina dużą igłę do szycia i wymaga starannego nawlekania za każdym razem. Z kolei nawlekacz do nici dentystycznych typu shoe string ma wbudowaną końcówkę do nawlekania. Przy mniejszej liczbie kroków, te nawlekacze działają dla każdego urządzenia. Nawlekacze do nici dentystycznych zapobiegają również zaplątaniu się nici dentystycznej w druty ortodontyczne.

Nawlekacze do nici dentystycznych pomagają osobom z aparatami ortodontycznymi skuteczniej nitkować zęby. Te małe, przypominające igły urządzenia ułatwiają skuteczne nitkowanie i są przeznaczone do stosowania ze stałymi retainerami. Inną popularną alternatywą dla nitkowania jest urządzenie irygacyjne, które pompuje stały strumień wody między zębami. Te urządzenia irygacyjne nie są jednak tak skuteczne jak zwykłe nitkowanie. Prawidłowa technika nitkowania obejmuje oderwanie 12 do 18 cali nici i owinięcie jej wokół palca.

Nawlekacze te można stosować w połączeniu z tradycyjną nicią dentystyczną. Niektóre z nich są woskowane, co ułatwia ich używanie. Woskowana nić jest lepszym rozwiązaniem dla osób z aparatem ortodontycznym, ponieważ trudniej ją złamać w kontakcie z metalem. Inne, jak taśma dentystyczna, są cienkie i mają kształt szerokiej wstążki. Użycie nawlekacza do nici dentystycznej ułatwia nitkowanie w tych trudno dostępnych miejscach.

Delikatna lub rozszerzająca się nić dentystyczna jest najlepszym rodzajem nici do stosowania na początku lub w przypadku wrażliwych dziąseł

Dla osób, które dopiero zaczynają nitkować zęby, najbardziej efektywnym rodzajem nici dentystycznej jest miękka lub rozszerzająca się nić. Są one wykonane z bardzo gąbczastego materiału i nadają się szczególnie dla osób o wrażliwych dziąsłach. Ułatwiają one również nitkowanie dzięki temu, że gąbka osiąga większy rozmiar i są idealne do czyszczenia pod aparatami ortodontycznymi i w przestrzeni pomiędzy dużymi szczelinami.

Pierwszym krokiem do utrzymania zdrowych dziąseł jest znalezienie rodzaju nici dentystycznej odpowiedniej do Twoich potrzeb. Nić woskowana lub rozszerzająca się będzie łatwiej przesuwać się w małych szczelinach, ale może nie wydawać satysfakcjonującego skrzypienia. Szeroka nić będzie bardziej odpowiednia do czyszczenia wokół mostów i wrażliwych dziąseł. Nić woskowana lub rozszerzająca się pomoże Ci wyczyścić wewnętrzną i zewnętrzną stronę ciasnych przestrzeni między zębami.

Jeśli masz wrażliwe dziąsła lub nie możesz dopasować standardowej nici dentystycznej do przestrzeni między zębami, możesz zastąpić ją taśmą dentystyczną. Jej szeroka, płaska konstrukcja sprawia, że jest mniej drażniąca. Jeśli masz bardzo wrażliwe dziąsła, powinieneś używać taśmy dentystycznej zamiast nici dentystycznej. Możesz również spróbować woskowanej taśmy dentystycznej lub innego produktu oznaczonego jako „taśma” zamiast „nici”. Dobrym pomysłem jest również wypróbowanie różnych rodzajów nici dentystycznych, aby sprawdzić, co najbardziej Ci odpowiada. Dostawca usług stomatologicznych prawdopodobnie będzie miał próbki rodzajów nici, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Podczas używania nici dentystycznej należy pamiętać o ułożeniu palców. Używanie ręcznego flossera wymaga podobnej techniki. Trzymaj ją mocno i skieruj końcówkę pod kątem do góry. Delikatnie prowadź nić między zębami i unikaj jej zaciskania. Staraj się, aby nić była jak najdłuższa – co najmniej półtorej stopy i 18 cali. Zanim zaczniesz regularnie nitkować zęby, będziesz miał dobre wyczucie, ile nici potrzebujesz.

Picki do nici dentystycznej są jak plastikowa igła

Picki do nici dentystycznej to mały, jednorazowy kawałek włókna dentystycznego lub ortodontycznego, podobny do igły. Został on zaprojektowany, aby pomóc w usuwaniu płytki nazębnej i cząstek jedzenia spomiędzy zębów bez konieczności przecinania standardowej nici dentystycznej. Cienka plastikowa końcówka jest łatwa w manewrowaniu i doskonale mieści się w ciasnych miejscach. Jest również przydatna w podróży, ponieważ nie ma potrzeby cięcia standardowej nici dentystycznej.

Wykałaczki do nici dentystycznych zostały zaprojektowane, aby pomóc Ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i są wygodne, gdy jesteś w podróży. Nie powinny być jednak używane ponownie, ponieważ bakterie z nich pochodzące mogą ponownie przedostać się do jamy ustnej. Powinny być używane tylko do nitkowania, a jednorazowo należy użyć czterech. Standardowa nić dentystyczna ma długość 18 cali; kostki do nitki mają tylko jeden cal.

Wykałaczki są świetną alternatywą dla drewnianych wykałaczek. Są podobne do zwykłej nici dentystycznej, ale mają plastikowy kształt litery C na końcu i elastyczny plastikowy szpikulec w środku. Wykałaczki są przydatne do nitkowania zębów nawet z aparatem ortodontycznym, ponieważ pozwalają łatwo dostać się pod łuki zębowe. Dobrym pomysłem jest również codzienne używanie nici dentystycznej, ponieważ pomaga to utrzymać zęby w czystości i zdrowiu.

Końcówki do nici dentystycznych są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Niektóre są dłuższe i bardziej elastyczne, inne krótsze i węższe. Kostki do nici dentystycznych są również świetną alternatywą dla tradycyjnej nici dentystycznej. W odróżnieniu od tej staromodnej, nici dentystyczne mają cienką końcówkę, która pozwala na czyszczenie przestrzeni między zębami bez konieczności przewlekania nici. Jednak dobrym zastosowaniem tych narzędzi jest nitkowanie, ponieważ sprawiają one, że rutyna bez aparatu ortodontycznego staje się łatwiejsza!