Jak wygląda korzeń zęba mlecznego u dzieci?

Jak wygląda korzeń zęba mlecznego u dzieci?

Jeśli chodzi o zęby, ludzie mają dwa różne zestawy zębów. Pierwszy zestaw jest określany jako zęby niemowlęce, zęby mleczne lub uzębienie pierwotne i zaczyna wyrastać, gdy dziecko ma sześć miesięcy. Do 18 miesiąca życia dziecko posiada pełny zestaw zębów mlecznych, których jest po 10 w każdym łuku.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z okiemdentystki.pl

Wybór metody

Podjęcie decyzji o usunięciu zęba mlecznego u dziecka jest sprawą delikatną i należy wiedzieć, czego należy się spodziewać. Zabieg ten jest często wykonywany w celu zapobiegania stłoczeniu zębów, które może powodować zapalenie dziąseł i próchnicę. Usunięcie zęba pierwotnego nie ma wpływu na ząb stały znajdujący się powyżej, ale może uniemożliwić miejsce na wyrośnięcie zębów stałych. Stłoczenia mogą również wpływać na wygląd jamy ustnej i mogą prowadzić do nieatrakcyjnego uśmiechu.

Podjęcie decyzji o tym, które zęby usunąć u dziecka, jest ważnym krokiem w rozwoju jego jamy ustnej. W większości przypadków zęby mleczne w końcu wypadną, ale jeśli nie wypadną zgodnie z oczekiwaniami, mogą pojawić się problemy stomatologiczne, gdy pojawią się zęby stałe. W związku z tym ważne jest, aby dbać o zęby mleczne, aby promować zdrową jamę ustną. American Dental Association oferuje wykresy i zasoby dotyczące tego, jak wypadną różne rodzaje zębów. Możesz również dowiedzieć się więcej o wzroście i rozwoju zębów z pomocą tego źródła.

Wiek, w którym wyrastają zęby mleczne, jest częstym pytaniem zadawanym przez rodziców. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci tracą zęby mleczne między 6 a 12 miesiącem życia. Zdrowy wiek, w którym dziecko zaczyna tracić zęby, jest często subiektywny, dlatego najlepiej odwiedzić dentystę dziecka, gdy tylko pojawią się pierwsze zęby. Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby dzieci miały pierwszą wizytę u dentysty przed ukończeniem pierwszego roku życia, ale jeśli u dziecka występują zaburzenia związane z utratą zębów lub brak zęba, powinno ono odbyć pierwszą wizytę w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba.

Zęby pierwotne w jamie ustnej dziecka nazywane są zębami mlecznymi. Są one ważne dla prawidłowego żucia i mowy, a także tworzą drogę dla zębów stałych. Wraz z wiekiem dziecka, zęby mleczne zaczną wypadać i zostaną zastąpione przez zęby dorosłe. W niektórych obszarach jamy ustnej rozwój zębów dorosłych jest utrudniony, a uzupełnienie ich o dodatkowe zęby może spowodować poważne problemy stomatologiczne.

Podejmowanie decyzji o wykonaniu kanału korzeniowego

Jeśli Twoje dziecko ma spróchniały, zakażony lub zatrzymany ząb mleczny, możesz zastanawiać się, czy konieczne jest wykonanie kanału korzeniowego. Zabieg ten jest podobny do wypełnienia zęba i zazwyczaj wykonuje się go podczas jednej wizyty. Podczas zabiegu dentysta znieczula ząb i przykrywa go gumowym prześcieradłem. Następnie usuwa zniszczoną i zainfekowaną miazgę wewnątrz zęba i zastępuje ją zdrową tkanką.

Choć może się to wydawać przerażające, kanały korzeniowe nie są złym pomysłem dla dzieci. Niektórzy dentyści dziecięcy w NYC zalecają wykonanie kanałów korzeniowych w celu ratowania zębów mlecznych. Zęby te są kluczowe dla prawidłowego rozwoju szczęki, a ich brak może wpływać na jedzenie i mowę. Służą one również jako prowadnice dla zębów stałych, a ich przedwczesna utrata może prowadzić do nieprawidłowego wyrzynania się zębów dorosłych, co może być kosztowne.

Dla niektórych dzieci kanałowe leczenie zębów jest opcją, która może uratować ząb i zapewnić pacjentowi długoterminowe rozwiązanie problemu bólu zęba. Jeśli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone prawidłowo, może przywrócić wygląd zęba do stanu pierwotnego. Nie należy zmuszać dzieci do wykonania zabiegu kanałowego, zanim będą na to gotowe. Jeśli zabieg nie jest konieczny, dziecko może poczekać do momentu wyrżnięcia się zębów stałych.

Jeśli zabieg jest konieczny, rodzice powinni dopilnować, aby dziecko sumiennie szczotkowało i nitkowało zęby. Pomimo szczotkowania i nitkowania zębów u dziecka mogą pojawić się ubytki i konieczność wykonania kanału. Mimo to rodzice powinni dopilnować, aby dziecko co pół roku odwiedzało dentystę w celu czyszczenia i kontroli.

Proces rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, które powoduje odrętwienie zębów i dziąseł. Po zakończeniu zabiegu dentysta usuwa uszkodzoną tkankę miazgi i nerw za pomocą małych instrumentów stomatologicznych. Następnie miejsce jest sterylizowane i dezynfekowane. W miejscu tym pozostaje niewielki otwór, który stomatolog pokrywa lekiem. Następnie zwykle przepisywana jest korona dziecięca, która chroni ząb oraz przywraca jego wielkość i kształt.

Podjęcie decyzji o pozostawieniu zęba w spokoju

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, gdy dziecku wybije się ząb, jest ustalenie przyczyny bólu. Istnieje wiele powodów, dla których może się to zdarzyć, od zbliżających się zębów dorosłych po dyskomfort dziąseł. W każdym przypadku należy porozmawiać z dentystą Shining Smiles. Twoje dziecko prawdopodobnie będzie naśladować Twoje reakcje. Twoim celem jest zapewnienie dziecku szczęśliwego, zdrowego doświadczenia.

Wybór leczenia

Wybór leczenia zębów mlecznych (pierwotnych) u dzieci jest trudny. Wynika to z faktu, że zęby dzieci mają unikalną budowę anatomiczną i fizjologiczną. Dlatego najlepszym sposobem leczenia zębów mlecznych jest połączenie środków zapobiegawczych i procedur. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze leczenia zębów mlecznych u dzieci. Najpierw zdefiniujmy, co rozumiemy przez próchnicę. Ubytek w miękkiej miazdze wewnątrz zęba charakteryzuje się bólem i wrażliwością. Dentysta może również użyć zdjęcia rentgenowskiego, aby określić, czy problem miazgi jest obecny. Jeśli tak, stosuje się antybiotyk i plombuje ząb, aby zapobiec dalszej próchnicy i zakażeniu.

Większość dentystów stosuje tę samą technikę obturacji w przypadku zębów mlecznych. Najczęstszą metodą jest pulpotomia, a nieliczni stosują wolnoobrotową lentulospiralę. W rzeczywistości wielu z nich stosuje tlenek cynku eugenol jako materiał obturacyjny, co nie jest naukowo uzasadnione. Inne metody to ręczne rozwiertaki, wolnoobrotowe lentilospirale i granulki bawełniane.

Jeśli problem nie jest poważny, może zostać zatrzymany ząb bezzębny. Może to być spowodowane uderzeniem zębów stałych, urazem lub infekcją. Jeśli nie doszło do utraty zębów mlecznych, rodzice powinni rozważyć konsultację ze stomatologiem dziecięcym lub pedodontą. Stomatolog dziecięcy oceni sytuację na podstawie badania klinicznego i zdjęć rentgenowskich, aby określić najlepszy sposób leczenia.

Zęby pierwotne powinny być mocne i zdrowe. Dzieci powinny unikać pokarmów i napojów zawierających cukier i lepkich, ponieważ mogą one prowadzić do próchnicy. Woda jest również zdrowym napojem dla dzieci i powinny one zacząć pić z kubka przed swoimi pierwszymi urodzinami. Rodzice nie powinni pozwalać dzieciom na używanie kubka do picia przez dłuższy czas. Te nawyki sprzyjają zdrowym zębom i zapobiegają ubytkom i chorobom dziąseł.

Rodzice zazwyczaj chętnie pozostawiają tę decyzję swojemu stomatologowi dziecięcemu. Jednak w przypadku rozległej próchnicy często są zaniepokojeni tym procesem. Choć większość rodziców wolałaby pozostawić tę kwestię w rękach dentysty, mogą oni chcieć ją monitorować, a nawet zlecić jej odbudowę. Na szczęście istnieją różne możliwości leczenia dzieci z próchnicą. Na szczęście większość rodziców jest zadowolona z tego wyboru.