Jak długo po wypadnięciu millipedy wyrastają zęby stałe? Część 2

Jak wygląda osadzanie implantów zębowych?

Jeśli planujesz zabieg chirurgii stomatologicznej, możesz się zastanawiać: Jak wygląda umieszczanie implantów zębowych. W tym artykule przedstawimy Ci ogólny zarys tej procedury. Dowiesz się o poszczególnych etapach, w tym o procesie przeszczepu kości, odkrywaniu i umieszczaniu nakładek leczniczych. Dowiesz się również o wskaźniku sukcesu. W razie wątpliwości należy najpierw skonsultować się z dentystą.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu naszdentysta.info

Zabiegi przeszczepu kości

Przed przystąpieniem do zabiegu przeszczepu kości pacjent zostanie poddany badaniu jamy ustnej i wykonaniu zdjęć rentgenowskich w celu określenia stopnia utraty kości. Dla pacjenta zostanie opracowany plan leczenia. Przed zabiegiem często przepisuje się pacjentom leki rozrzedzające krew, co zwiększa ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Pacjent zostanie poddany sedacji podczas zabiegu i pozostanie pod ścisłą obserwacją. Po poddaniu się zabiegowi przeszczepu kości pacjent będzie musiał odczekać co najmniej cztery miesiące, aby przeszczep dojrzał.

Po wytworzeniu odpowiedniej ilości kości można umieścić implanty stomatologiczne. Bez kości zabieg nie powiedzie się. Implanty stomatologiczne wymagają podobnej ilości kości do umieszczenia jak naturalne zęby. Utrata kości następuje każdego dnia po utracie zęba. Procedura przeszczepu kości jest stosowana w celu zastąpienia kości utraconej po usunięciu zęba. Chociaż pacjent może być kandydatem do wszczepienia implantu bezpośrednio po utracie zęba, konieczne jest wykonanie przeszczepu kostnego przed poddaniem się zabiegowi chirurgii stomatologicznej.

Założenie nakładki odkrywającej i gojącej

Nakładkę gojącą i nakładkę odkrywającą zakłada się w tym samym dniu, w którym wszczepia się implanty. Nakładka gojąca stanowi osłonę ochronną dla implantu i ułatwia gojenie się dziąseł wokół niego. Nakładka lecznicza zostanie zdjęta po prawidłowym zintegrowaniu się implantu z kością szczęki. W okresie gojenia należy unikać jedzenia i szczotkowania zębów w pobliżu nakładki. Następnie lekarz umieści na łączniku koronę.

Jeśli nie są Państwo w stanie odwiedzić dentysty pierwszego dnia, nie powinni Państwo czekać z wykonaniem korony na implancie. W przypadku braku czapeczki gojącej tkanka otaczająca implant może zapaść się lub próbować zagoić się sama. Może to utrudnić założenie stałej korony. Zabieg nie jest pracą na weekend, więc nie należy odkładać wizyty na później. Można tego później żałować. Po umieszczeniu implantów w odpowiednim miejscu można wybrać koronę, która będzie trwała przez kilka lat.

Warunki wstępne

Wszczepienie implantów zębowych wymaga przeprowadzenia kilku badań przed zabiegiem, aby upewnić się, że pacjent jest odpowiednim kandydatem. Kandydat do wszczepienia implantu musi mieć zdrowe dziąsła i wystarczającą ilość kości w szczęce, aby utrzymać zastępcze zęby. Musi być również skłonny do utrzymywania dobrej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty. Poważni palacze i pacjenci z pewnymi schorzeniami mogą wymagać dalszych badań. Te warunki wstępne różnią się w zależności od pacjenta. Ważne jest, aby przed poddaniem się zabiegowi omówić z dentystą swoją historię medyczną.

Badanie przed implantacją obejmuje badanie przedmiotowe i zdjęcia rentgenowskie. Wykonuje się również tomografię komputerową 3D z wiązką stożkową. Jeśli wyniki pokażą, że kości szczęki są niewystarczające, może zostać wykonany przeszczep kości. Procedura ta trwa około czterech do sześciu miesięcy. Po zagojeniu się przeszczepu kostnego można umieścić implant. Po zabiegu możesz mieć nowy, piękny uśmiech!

Wskaźnik sukcesu

Wskaźnik sukcesu implantów zębów wynosi około 98 procent, ale niektórzy ludzie doświadczają wysokiego poziomu lęku. Ważne jest, aby rozważyć, jak wiele lęku masz przed operacją implantu. Wiele zabiegów stomatologicznych jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Niektórzy pacjenci wybierają nawet sedację podczas zabiegu. Można poprosić o uspokojenie, odtwarzać muzykę na słuchawkach lub mieć bliską osobę towarzyszącą podczas zabiegu. W każdym z tych przypadków, przed zabiegiem należy być tak spokojnym, jak to tylko możliwe.

Naukowcy przeprowadzili liczne badania mające na celu określenie czynników wpływających na wczesne przeżycie implantów stomatologicznych. Wczesne niepowodzenie implantu zdefiniowano jako oderwanie lub poluzowanie implantu w ciągu jednego roku. Badacze stwierdzili, że wczesne niepowodzenie implantów było związane z wiekiem pacjenta i niskim przeszczepem kostnym. Pacjenci mogą doświadczyć pewnego stopnia niepowodzenia implantu, ale większość będzie miała niewielki lub żaden dyskomfort. Ten wskaźnik sukcesu jest głównym powodem, dla którego warto kontynuować stosowanie implantów stomatologicznych.