Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?

Licówki kompozytowe na zębach – jak je usunąć

Jeśli interesuje Cię bardziej przystępna cenowo alternatywa dla licówek porcelanowych, rozważ licówki kompozytowe. Wykonuje się je bezpośrednio na fotelu dentystycznym i nie wymagają one żadnych wizyt u lekarza. Licówki kompozytowe są również bardziej odwracalne i mogą być usunięte, jeśli się na to zdecydujesz. Jednak w przeciwieństwie do licówek porcelanowych, licówki kompozytowe nie powodują wrażliwości ani niekorzystnego wpływu na zęby. Jest to wielka zaleta, gdy rozważa się kosmetyczne zabiegi stomatologiczne.

Pośrednie licówki kompozytowe są wykonywane z formy w laboratorium stomatologicznym

Pośrednie licówki kompozytowe są wykonywane poza jamą ustną. Oznacza to, że lekarz nie może wykorzystać prawdziwych zębów jako punktu odniesienia. Zamiast tego lekarz wykonuje wycisk jamy ustnej, który posłuży jako szablon do wykonania licówek kompozytowych. Wycisk jest wykonywany poprzez wgryzanie się w formę po uprzednim ogoleniu zębów. Pośrednie licówki kompozytowe są tańsze niż licówki porcelanowe i mogą skorygować wiele różnych problemów estetycznych.

Licówki porcelanowe lub ceramiczne są trwałe

Podczas gdy licówka porcelanowa lub ceramiczna na zębie jest trwała, niektóre rodzaje są zdejmowane. Licówki te są wykonane z żywicy kompozytowej, która jest mieszaniną materiałów organicznych i nieorganicznych. Materiał wiążący dla licówek kompozytowych jest taki sam jak dla wypełnień stomatologicznych w kolorze zęba. Licówki kompozytowe nie wymagają takiej samej preparacji zęba jak licówki porcelanowe i są podatne na przebarwienia z upływem czasu.

Reagują na ciepło i zimno jak Twoje naturalne zęby

Jeśli niedawno założyłeś na swoje zęby licówki kompozytowe, możesz się zastanawiać, czy reagują one na ciepło i zimno jak Twoje naturalne zęby. Prawda jest taka, że tak! I chociaż proces ten jest stosunkowo prosty, niektórzy ludzie zauważają, że reagują na ciepło i zimno inaczej niż oni. Objawy te mogą być spowodowane nadmiarem cementu wiążącego lub zbytnim zbliżeniem brzegu licówki do dziąsła.

Trwałość do siedmiu lat

Żywica kompozytowa, z której wykonane są licówki, jest porowata, przez co jest podatna na przebarwienia i odpryski. Jeśli rozważasz założenie licówek z żywicy kompozytowej, pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. W zależności od rodzaju licówki może być konieczne jej polerowanie co kilka miesięcy, aby zachować jak najlepszy wygląd. Możesz to zrobić samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc swojego dentystę.

Wymagają niewielkiego lub żadnego czasu rekonwalescencji

Procedura zakładania licówek kompozytowych na zęby jest szybka i bezbolesna. Żywica kompozytowa jest rzeźbiona bezpośrednio na zębach. Następnie jest utwardzana za pomocą światła o wysokim natężeniu, po czym licówka jest cementowana na zębach. Po założeniu licówki należy przestrzegać zasad zdrowej higieny jamy ustnej, aby zachować idealne dopasowanie. Dentysta pokaże Ci, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, gdy masz założone licówki.

Są półprzezroczyste

Licówki kompozytowe to cienkie, półprzezroczyste pokrycia przedniej części zębów. Żywica kompozytowa jest uważana za materiał bezpieczny. Chociaż zawiera śladowe ilości pewnych substancji chemicznych, ich szkodliwość jest znacznie mniejsza niż w przypadku żywności. Dlatego właśnie licówki kompozytowe na zęby są często uważane za najbezpieczniejszą opcję, jeśli chodzi o stomatologię estetyczną. Procedura ta jest zazwyczaj wykonywana na jednym zębie lub kilku. Żywica kompozytowa nie jest tak zauważalna jak licówki porcelanowe, ale nadal może zapewnić piękny uśmiech.

Przebarwiają się tak łatwo jak Twoje naturalne zęby

Podczas gdy licówki porcelanowe nie przebarwiają się tak łatwo jak szkliwo naturalnych zębów, licówki kompozytowe są bardziej podatne na przebarwienia i żółknięcie. Osoby, które regularnie spożywają napoje i pokarmy o wysokiej zawartości pigmentu są bardziej narażone na powstawanie plam powierzchniowych. Zaleca się unikanie picia herbaty, kawy i czerwonego wina, a także spożywania pokarmów zawierających duże ilości nikotyny lub jagód. Alternatywnie można szczotkować zęby po wypiciu kawy i innych napojów.