Osłabienie organizmu po usunięciu zęba

Osłabienie organizmu po usunięciu zęba

Jeśli miałeś ekstrakcję zęba, możesz zastanawiać się, czego możesz się spodziewać po procesie odzyskiwania. Oprócz bólu, możesz się martwić o infekcje w jamie ustnej lub tworzenie się skrzepów krwi. Jednak dzięki odpowiedniej opiece i monitorowaniu możesz uniknąć poważnych problemów. Oto spojrzenie na powszechne skutki uboczne ekstrakcji zęba i jak zachować maksymalny komfort podczas rekonwalescencji.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem klinikausmiechu.info

Sepsa

Jeśli niedawno miałeś zabieg stomatologiczny, możesz się martwić o ryzyko rozwoju sepsy. Sepsa to nadmierna reakcja organizmu na zakażenie, w której zaczyna on walczyć z samym sobą. Objawy można łatwo pomylić z grypą. Pierwsze oznaki sepsy po usunięciu zęba to zmniejszenie bólu zęba, gorączka, nudności, zwiększone tętno i bóle głowy. W najgorszym przypadku sepsa prowadzi do hospitalizacji.

Na szczęście istnieją sposoby na rozpoznanie sepsy po usunięciu zęba, nawet jeśli nie uważasz, że jesteś w grupie ryzyka. Najlepszym sposobem na dostrzeżenie sygnałów ostrzegawczych sepsy po usunięciu zęba jest rozmowa z dentystą. Podczas zabiegu, pracownik służby zdrowia prawdopodobnie będzie miał kilka pytań dotyczących sepsy. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest pytanie o wszelkie niedawno przebyte procedury medyczne lub zabiegi.

Innym objawem ostrzegawczym sepsy po usunięciu zęba jest obrzęk i gorączka w miejscu zabiegu. Gorączka, zaczerwienienie i ból pojawiają się zwykle kilka dni po zabiegu. Objawy zakażenia obejmują obrzęk wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej. Niektórzy pacjenci mogą nawet zauważyć drenaż płynu. Jest to prawdopodobnie spowodowane przez resztki jedzenia, które pozostały w miejscu ekstrakcji. W celu leczenia infekcji często przepisywane są antybiotyki.

Alveolitis

Alveolitis po usunięciu zęba – jakie są objawy? Alweolitis to zapalenie zębodołu, części kości szczęki, w której znajduje się korzeń zęba i więzadło przyzębia. W większości przypadków schorzenie to rozwija się w wyniku ekstrakcji zęba. Najczęstszym objawem jest intensywny ból promieniujący od zębodołu do wszystkich okolicznych miejsc. Stan ten rozwija się zwykle 4-5 dni po ekstrakcji zęba i jest oporny na wiele powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych.

Po ekstrakcji zęba w pozostawionej luce utworzy się skrzep krwi. Skrzep ten chroni to miejsce przed czynnikami zewnętrznymi i bakteriami, ale w rzadkich przypadkach pęknie i odsłoni zębodół. Efektem tego jest ból i stan zapalny w tym miejscu. Chociaż rzadko, zębodół jest potencjalnie poważną infekcją. Kluczowe znaczenie ma wizyta u specjalisty stomatologa natychmiast po usunięciu zęba, aby uniknąć powikłań.

Infekcja w jamie ustnej

Infekcja po usunięciu zęba to częsty problem, który może prowadzić do nieświeżego oddechu i nasilającego się bólu. Na szczęście można ją leczyć za pomocą antybiotyków. Pierwszym objawem infekcji po usunięciu zęba jest ponowne krwawienie. Występuje ono 48 godzin po usunięciu zęba. Na szczęście zakażenie to zazwyczaj nie jest poważne, ale należy jak najszybciej udać się do dentysty, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Dentysta może również przepisać antybiotyki na zakażenie.

Zakażenie może rozwinąć się po usunięciu zęba z kilku powodów. Może być spowodowana przez bakterie w jamie ustnej, które nie zostały wyeliminowane przez Twoją higienę jamy ustnej. Niektórzy dentyści zalecają antybiotyki przed ekstrakcją, aby zapobiec lub zminimalizować ryzyko infekcji. Nie oznacza to jednak, że po zabiegu nie rozwinie się u Ciebie infekcja. W idealnej sytuacji powinieneś być w stanie całkowicie się zrelaksować po zakończeniu pracy przez dentystę.

Tworzenie skrzepu krwi

W celu wspierania prawidłowego gojenia po usunięciu zęba musi powstać dobry skrzep krwi. Poniższe wskazówki mają na celu wspomóc proces tworzenia się skrzepu po usunięciu zęba. Miejsce ekstrakcji jest przykryte okładem z gazy, aby kontrolować krwawienie. Należy stosować umiarkowany nacisk na gazę przez co najmniej godzinę po usunięciu zęba. Na miejsce ekstrakcji należy nałożyć zwilżoną gazę, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów. Jeśli krwawienie jest nadmierne, należy unikać energicznego płukania i plucia. Czynności te mogą zakłócić skrzep krwi i doprowadzić do dalszego krwawienia.

Kolejnym krokiem w procesie tworzenia się skrzepu krwi po ekstrakcji zęba jest jak największy odpoczynek. Przez pierwsze 48 godzin zaleca się powstrzymanie od wszelkich forsownych czynności, takich jak pływanie, jazda na rowerze czy taniec. Ponadto należy unikać ssania lub jedzenia czegokolwiek, co może zakłócić działanie skrzepu. Należy również unikać palenia tytoniu, picia alkoholu i energicznych ćwiczeń, ponieważ czynności te podnoszą ciśnienie krwi i prowadzą do dalszego krwawienia. Aby zmniejszyć obrzęk, można zastosować okłady z lodu lub mrożony groszek. Mogą być również przepisane leki przeciwbólowe.

Leki przeciwbólowe

Ból i dyskomfort po zabiegu stomatologicznym są powszechne. Niektóre osoby odczuwają przejściowy ból po zabiegu, natomiast poważniejsze objawy to przedłużające się krwawienie, gorączka, trudności w oddychaniu oraz obrzęk szczęki i twarzy. Efekty te są powszechne po usunięciu zęba i można je opanować za pomocą okładów z lodu i leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ból pooperacyjny i obrzęk ustępują zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku dni, ale mogą utrzymywać się do dwóch tygodni. Pacjenci powinni unikać podrażniania miejsca ekstrakcji, co wspomoże proces gojenia i zmniejszy ból.

Oprócz obrzęku, zabieg może powodować zawroty głowy, dlatego pacjenci powinni unikać nagłego wstawania po zabiegu. Ponadto powinni unikać wywierania nacisku na ranę oraz jedzenia lub picia czegokolwiek doustnie przez kilka godzin. Częstym środkiem przeciwbólowym dla pacjentów tolerujących aspirynę i ibuprofen jest acetaminofen. Można go przyjmować co cztery do sześciu godzin aż do ustąpienia bólu, ale dawka powinna być dostosowana do wieku i wagi pacjenta.

Unikanie pokarmów

Jeśli właśnie miałeś ekstrakcję zęba, powinieneś unikać pikantnych pokarmów. Ostre potrawy mogą podrażnić miejsce ekstrakcji, powodując obrzęk i ból dziąseł. Mogą one również powodować problemy z żołądkiem i dziąsłami, w tym chorobę refluksową przełyku i chorobę wrzodową. Ponadto pikantne potrawy mogą powodować ścieranie zębów i erozję zębów. Należy unikać tych pokarmów do czasu pełnego zagojenia się miejsca nacięcia.

Po usunięciu zęba ważne jest utrzymanie czystości w tym miejscu. Przez co najmniej 24 godziny należy unikać twardych, pikantnych lub lepkich pokarmów. Miękka, płynna dieta przyspieszy powrót do zdrowia i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dobrym pomysłem jest również unikanie alkoholu i innych leków po usunięciu zęba. Leki te mogą wchodzić w interakcje z antybiotykami stosowanymi w celu wspomagania gojenia się gniazda. Po usunięciu zęba można rozważyć spożywanie miękkich pokarmów i smoothie.

Aby poprawić samopoczucie w jamie ustnej, spróbuj spożywać pokarmy, które są łatwiejsze do przeżuwania i połykania. Spróbuj jeść miękkie tosty lub płatki owsiane. Możesz również spróbować tofu, które jest bogate w niezbędne aminokwasy i żelazo. Awokado to dobra opcja na przekąski. Smoothie jest świetną alternatywą dla jogurtu lub nabiału i można się nim cieszyć bez nakazu lekarza. Nie zapominaj jednak o ograniczeniu spożycia pikantnych potraw, jeśli cierpisz z powodu objawów ekstrakcji zęba.

Warfaryna

Istnieją zagrożenia związane ze stosowaniem warfaryny podczas i po ekstrakcji zęba. Pacjenci przyjmujący warfarynę wymagają szczegółowej kontroli podczas zabiegu, dlatego wielu chirurgów rozważa obecnie zastosowanie alternatywnego leku rozrzedzającego krew. Nie ma badań, które wykazałyby, czy stosowanie warfaryny może powodować większe niż zwykle krwawienie po ekstrakcji zęba. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które można podjąć, aby zminimalizować to ryzyko.

Osoby przyjmujące warfarynę powinny unikać sportów kontaktowych lub aktywności, które narażają je na ryzyko urazu głowy, takich jak jazda na rowerze lub gra w piłkę nożną. Ponadto należy koniecznie poinformować lekarza o wystąpieniu zawrotów głowy lub nietypowej senności. Rozsądne jest również stosowanie bezpieczniejszych produktów do pielęgnacji zębów, takich jak szczoteczki z miękkim włosiem i woskowana nić dentystyczna. Ponadto zaleca się noszenie bransoletki informującej o stanie zdrowia.

Dzieci w wieku sześciu lat lub starsze mogą odczuwać większe działanie przeciwzakrzepowe warfaryny w porównaniu z młodszymi pacjentami. Pacjenci ze starczością lub zakrzepicą w wywiadzie powinni unikać stosowania leku COUMADIN, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Działanie leku COUMADIN może być bardziej wyraźne w miarę nakładania się dobowych dawek podtrzymujących. Ponieważ klirens nerkowy w niewielkim stopniu decyduje o reakcji przeciwzakrzepowej warfaryny, pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy pouczyć o konieczności częstszego kontrolowania wskaźnika INR.

Aspiryna

Osłabienie organizmu po usunięciu zęba – objawy sepsy i inne powikłania są częste po tym zabiegu stomatologicznym. Sepsa występuje, gdy układ odpornościowy organizmu reaguje na zakażenie we krwi. Nieleczona sepsa może spowodować niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi i niewydolność narządów, a nawet śmierć. Leczenie sepsy obejmuje zwykle dożylne podawanie antybiotyków, płynów, a czasem zabieg chirurgiczny.

Pacjenci cierpiący z powodu silnego bólu powinni pić dużo płynów i utrzymywać okolicę ust w czystości. Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Miejsce ekstrakcji będzie wrażliwe na dotyk, a pacjent powinien powstrzymać się od aktywności fizycznej przez kilka dni. Przez pierwsze 24 godziny pacjent powinien jeść miękkie pokarmy i unikać żucia dotkniętą stroną ust. Jeśli ból nie ustępuje, dentysta może przepisać leki takie jak ibuprofen w celu leczenia bólu.

W miejscu ekstrakcji przez kilka dni może występować obrzęk. Pacjenci mogą zmniejszyć obrzęk jedząc miękkie pokarmy, takie jak zupa lub jogurt. Niektóre osoby znajdują ulgę w oblodzeniu tego miejsca. Może to zmniejszyć ból i obrzęk, ale oblodzenie tego miejsca przez dłuższy czas może spowodować słabe krążenie i pogorszyć stan. Lód należy przykładać do tego obszaru tylko przez dziesięć do piętnastu minut na jedną sesję.