Ból ucha spowodowany złamanym zębem - jak sobie z nim radzić

Próchnica – przyczyny występowania

Poza tym, że jest chorobą niezakaźną, próchnica dotyka wielu ludzi, zwłaszcza biednych. Nieleczona może prowadzić do powstawania ubytków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy, przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu lepiej zrozumiesz tę chorobę, a także poznasz kilka prostych metod, które możesz zastosować, aby jej zapobiec. Poza tym będziesz zaskoczony tym, jak łatwo jest zapobiegać próchnicy.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu uzaleznienia.info

Próchnica jest przewlekłą chorobą jamy ustnej

Próchnica zębów jest powszechnym schorzeniem dotykającym małe dzieci i dorosłych na całym świecie. Mimo, że w ciągu ostatnich czterech dekad próchnica zmniejszyła się u większości Amerykanów, w niektórych populacjach utrzymują się różnice. W przypadku małych dzieci tendencja spadkowa uległa zahamowaniu, natomiast w przypadku dorosłych – odwróceniu. Dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) od lat 70. XX wieku stanowią ważne źródło danych dotyczących zdrowia jamy ustnej w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz wpływu na zdrowie jamy ustnej dziecka, próchnica może również wpływać na jego zdolność do jedzenia, snu i wykonywania pracy w szkole. Ponadto wstępne badania sugerują, że próchnica zębów jest związana z niedożywieniem, niską masą urodzeniową i niskim wzrostem u dzieci. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów potwierdzających te związki. W rzeczywistości wiadomo, że próchnica zębów przyczynia się do niedożywienia w krajach rozwijających się, a także do niskiego wskaźnika masy ciała i niskiego wzrostu u osób żyjących w krajach zamożnych.

Jest to choroba niezakaźna

Chociaż próchnica zębów jest zaburzeniem niezakaźnym, jest zakaźna. Niszczy strukturę zęba w procesie polegającym na gromadzeniu się bakterii kwasotwórczych w biofilmie jamy ustnej i płytce nazębnej. Mimo że w dużej mierze można jej zapobiec, pozostaje główną przyczyną próchnicy zębów. Proces ten polega na rozwoju i rozprzestrzenianiu się bakterii wytwarzających kwas w obecności cukru. Oto kilka powodów, dla których jest ona zakaźna.

Dotyczy populacji ubogich i upośledzonych

Częstość występowania próchnicy zębów jest wyższa w populacjach o niskich dochodach i upośledzonych, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej w zakresie jamy ustnej jest niski. Sugeruje się, że dieta osób ubogich i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej charakteryzuje się brakiem świeżych produktów, niskiej jakości żywności i punktów gastronomicznych typu fast-food. W konsekwencji, rodziny w tych społecznościach mają niewielką kontrolę nad świadomym wyborem żywności i często polegają na pozarządowych źródłach uzupełniania pożywienia. Najważniejszym czynnikiem determinującym rozwój próchnicy jest spożycie cukru w diecie, a biedniejsze społeczności mają tendencję do spożywania większej ilości tego rodzaju żywności.

Zaobserwowano również odwrotną zależność między częstością występowania ECC a sześcioma wskaźnikami ubóstwa. Wskaźniki te obejmowały:

Powoduje on nieświeży oddech

Jeśli jesteś stałym pacjentem cierpiącym na nieświeży oddech, możesz chcieć dowiedzieć się dlaczego. Chociaż możesz unikać spożywania pokarmów, które przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu, płucząc usta wodą, problem może nadal istnieć. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój oddech i zapobiec przyszłym incydentom. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych sposobów na poprawę zapachu oddechu.

Istnieje kilka powodów, dla których dana osoba ma nieświeży oddech, a jednym z nich jest to, że język ma drobne rowki i zgrubienia, które zatrzymują bakterie. Bakterie rozwijają się w tych miejscach i lubią żyć w kieszeniach i szczelinach. Co gorsza, język jest pokryty powłoką, która przypomina płytkę nazębną. Jest to zazwyczaj blady, biały nalot, który przylega do górnej powierzchni języka.

Wpływa na zdrowie psychiczne dzieci

Naukowcy od dawna wiedzą, że zdrowie jamy ustnej może być powiązane ze zdrowiem psychicznym. Depresja jest drugim wiodącym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego obciążenia chorobami, a próchnica zębów jest jedną z głównych przyczyn. Pomimo powiązania tych dwóch kwestii, zdrowie jamy ustnej i zdrowie psychiczne są często zaniedbywane, mimo że zdrowie jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Co więcej, problemy stomatologiczne we wczesnym dzieciństwie mogą negatywnie wpływać na obraz siebie, relacje społeczne i rozwój.

Próchnica zębów może prowadzić do wad zgryzu, deformacji orofacjalnych, a nawet do pogorszenia zdrowia psychicznego. Związek między próchnicą zębów a OHRQoL został dobrze udokumentowany. Podobnie, próchnica zębów była związana z OHRQoL w społecznościach o niskiej próchnicy (wynik DMFT 0 lub mniej), podczas gdy nie była związana z podskalami dobrostanu społecznego w społecznościach o wysokiej próchnicy. Badacze spekulowali, że dzieje się tak dlatego, że małe dzieci przywiązują mniejszą wagę do interakcji społecznych.